This site uses cookies to provide a better experience. Continuing navigation accept the use of cookies by us OK

The Ambassador

 

The Ambassador

Curriculum Vitae 

Born in Messina (Italy) on the 15th October 1959.

Degree in Law from the University of Messina (29th June 1983).

Joined the Foreign Service on the 15th of February 1988 and attended the course for junior diplomats at the Diplomatic Institute of the Ministry of Foreign Affairs in Rome until the 15th of November 1988.

Assigned to the Directorate General of Protocol, Directorate I, on the 16th November 1988.

Second Secretary (Commercial) at the Italian Embassy in Zagreb, 23rd June 1992.

Promoted to the diplomatic rank of First Secretary, 15th August 1992.

Promoted to First Secretary (Commercial) on the 1st of June 1993, Italian Embassy in Zagreb.

First Secretary at the Italian Embassy in Moscow, 10th May 1997.

Promoted to the diplomatic rank of Counsellor, 1st of May 1998.

Promoted to Counsellor on the 1st of January 1999, Italian Embassy in Moscow.

Head of the Secretariat to the Director General of Africa and sub-Sahara countries, Italian Ministry of Foreign Affairs, Rome, 18th May 2000.

In charge as Head of the Directorate VI of the Directorate General of Personnel, 14th October 2004.

Head of Directorate VI of the Directorate General of Personnel, 1st August 2005.

Consul General, Italian Consulate General in Sydney, Australia, 20th September 2006.

Consul General, Italian Consulate General in Canton (Guangzhou), PRC, 1st July 2011.

Promoted to the diplomatic rank of Minister Plenipotentiary, 2nd of January 2014.

Assigned to the direct Office of the Director General of the Italian Country Promotion System, 19th September 2014.

Coordinator of subject matters concerning the defence industry and control of exports of dual use materials to counter the proliferation of arms of mass destruction, 22nd October 2014.

Assigned to the direct Office of the Director General of Political and Security Affairs, 16th February 2017.

He was bestowed the honorific title “Official Knight of the Italian Republic (Cavaliere Ufficiale dell’Ordine del Merito della Repubblica ) in 2007 by the Italian Government.


8